Scottish Fold | skotský klapouchý kocour

By Elizabeth Lore - 12/11/2018

Slibovaný článek o našem Edíkovi. Začnu asi jeho jménem. Byla to vlastně náhoda, dřívější majitelé mu říkali Teddy, volali na něj Tedý. My jsme chtěli české jméno a vzhledem k tomu, že jsme ho nechtěli oslovovat úplně jinak, aby nebyl moc zmatený, rozhodli jsme se pro Edu, voláme na něj Edý (ve skutečnosti spíš pupíčku, fufíku, miminko, čunčo). Až později jsem byla informována, že jeho rodné jméno je Theodor Edward Bear, takže to měl vlastně ve jméně od narození, jen to jeho dřívější majitelé změnili na Theodor Teddy Bear. No a ještě mi přítel řekl, že měl dřív kocoura Edu, když byl malý. Tím ale nekončíme, i u mě tohle jméno hraje velkou roli. Doma mi tak od puberty říkají, hlavně moje sestra. Raději vám ani nebudu vysvětlovat, jak to vzniklo, ale do teď mi to vydrželo, pro část mé rodiny jsem prostě Eda, ta Eda. Nikdy bych neřekla, že zrovna tohle budu na blogu někdy zveřejňovat. Tak alespoň jsem se vám otevřela zase o něco víc. Ale zpátky k našemu kocourovi.


Na první pohled by se mohlo zdát, že nemá uši, má je jen sklopené. Jsou různé stupně sklopení a náš Eda má ten nejvyšší stupeň, tedy tripple. Skotské klapouché kočky mají plné tváře, kulaté velké oči, milý zasněný a pronikavý pohled a tvář jako sova, jsou to jejich typické znaky. Sklopené uši mají díky mutaci. Vzhledem k této mutaci se nesmí pářit dvě klapouché kočky, koťata by pak mohla mít deformované kosti, je to neetické, pokud to někdo záměrně dělá. Klapouché kočky mohou mít i normální uši a to právě díky tomuto doporučenému páření s normální kočkou bez takové mutace. Polovina koťat má sklopené uši, polovina ne. I tak se ale jedná o klapouché kočky, mají všechny rysy, až na sklopení uší. Tyto kočky se pak označují jako Scottish Straight, klapouchá kočka se klopenýma ušima se nazývá Scottish Fold. Problém je také ten, že u koťat nepoznáte, která budou mít ouška sklopená a která ne. A jak už jsem psala výše, jsou různé stupně sklopení. Já jsem všechny tyto informace zjistila až nyní, jsem do toho celkem zažraná, ale doufám, že i vám se to zdá zajímavé. Každý se mě na toto plemeno ptá, tak jsem chtěla předejít hromadě dotazů. Moc by mě zajímalo, jestli tyhle kočky znáte. U nás zatím moc známé nejsou. Já jsem do klapouchých koček zamilovaná asi rok, možná dva. Nakonec ji mám doma a jsem moc ráda. Tohle je fotka z prvních dnů, kdy jsme si ho přivezli, byl chudáček úplně mimo, ale teď je šťastnej a je to náš malej závisláček. Kvůli němu ani nedokážu být víc jak tři dny z domu, je to moje láska.


Takhle doma blbne, je neskutečně hravej a zkouší fakt všechno. 

A čím ho krmíme? Je to rozmazlenec obecný, děláme pro něj maximum a je to neslutečně milý tvoreček. Jsem jím přímo posedlá a chci mu dopřát to nejlepší. Přišel mi testovací balíček s různými druhy krmiva z Fitmin.cz, takže jsme se dali do testování a výsledkem je, že všechno hned zmizelo. 
Náš kocour z granulí nikdy nijak odvázaný není, nejlepší je pro něj kapsička nebo pamlsek. Ovšem poprvé se mi stalo, že by se rozběhl kvůli granulím, snědl hned celou misku a spolojeně chrochtal. Už jen tohle vás přesvědčí o tom, že vaše kočka má holt mlsný jazýček, což je samozřejmě o kočkách obecně známé, mají na 200 miliónů čichových buněk, což je o polovinu víc než u člověka. Proto se mnohdy stává, že kočka si k jídlu jen znechuceně čichne a jde pryč. A to je taky ten důvod, proč se za granulkami Purity tak hnal, sama jsem očichávala a jsou hodně aromatické a vůně je nevídaně výrazná. V testovacím balíku jsme měli všechny druhy. A jak jsem říkala, kocour spucoval všechno. Takže jsem se rozhodla pro druh krmiva, které se pro našeho kocoura hodí nejvíc. Náš kocour je domácí, kastrovaný. Jednoznačně jsem vybrala tedy granulky Purity Indoor, Castrate a také Hairball. Krmivo jsme tedy objednali a už ho máme doma.


Takto vypadá klasické plné balení, musím říct, že ty suroviny kocourovi závidím, vypadá to krásně. Jsem ráda, že máme dobré krmivo. Nebo abych byla přesná, superprémiové krmivo, které má mimochodem v oblibě i skvělý a nemálo známý kadeřník Libor Šula, který je mimo jiné vyhlášeným chovatelem mainských mývalích koček. Takže kočičákům zdar! 
Na závěr malé protažení, focení bylo náročné, byť se u toho kocour dokrmoval, asistovat tentokrát moc nechtěl a měl to na salámu.


Pro naši čivavandu Elinku jsme zase dostali dáreček, to je jasné, na tu se taky myslí. Ona má každopádně ráda kocourovy granule, takže je jí to úplně jedno, tady jsou boje o žrádlo denně. 


Pro dnešek to bude všechno. Mějte pěkný zbytek dne! E.

  • Share:

You Might Also Like

1 komentárov

  1. Ja som si vždy hovorila, čo to má za ušká ♥ Ale je to rozkošňák, to musím uznať ♥ A ešte s akým vznešeným menom :o
    A som rada, že som sa dočítala niečo nové opäť aj o tebe ♥ ☃❅

    Blog de la Licorne

    OdpovědětSmazat

Děkuji za nový komentář!