POMERANIAN - nový člen naší rodiny

By Elizabeth Lore - 4/21/2020

Předem chci říct, že je podstatný rozdíl mezi pomeranianem a špicem. Bohužel se u nás tato dvě plemena často zaměňují a hlavně kříží. Musím říct, že toho jsem se bála nejvíc, protože jsem už jednou narazila na množitelku, která sice měla pomeraniana, ale krytí proběhlo se špicem. Štěnata první měsíce vypadala jako pomeranianové, ale nyní jsou z nich přerostlí špicové s dlouhými nohami, čumákem a samozřejmě mají špičaté uši, špičatý čumák a nemají tu správnou srst.


Pomeraniana jsme si přáli dlouho, ale báli jsme se kříženců, jelikož nikdy nevíte, co vám z toho vyroste. Samozřejmě u psů s PP toto nehrozí a proto bychom ani množírny podporovat nechtěli koupí psa bez PP. Doma už máme krátkosrstou čivavu, skotskou klapouchou kočku a teď už i našeho pomíka. Čivavu jsme koupili s PP, ale nebyla uchovněna. Kočku jsme adoptovali ve věku dvou let z Prahy a pomeraniana jsme koupili s PP z Ruska od české majitelky ve věku necelých 2 let, tedy beru to spíše jako adopci, byť jsme za něj zaplatili. Výhodu to mělo tu, že jsme se nemuseli bát, co z něj vyroste, ale jak říkám, je s PP, takže bychom se předpokládám neměli ani tak čeho obávat. Pomeranian je typický kulatýma ušima daleko od sebe, bohatou lví srstí a huňatou podsadou. Pokud jde o srst, vyžaduje samozřejmě hodně péče, ale není to nic hrozného, stejně tak se musím starat i o kocoura, takže mě to nijak neodradilo od pořízení takového plemene. Pokud jde o srst, je důležité nedávat mu obojek, ale postroj. Ta lví srst by se obojkem mohla narušit a nerostla by tak jak má. Pomeranian by se ani neměl stříhat na krátko, dnes je moderní stříhat pomeraniana jako plyšáka, ale srst už mu znova nenaroste tak jak má, viděla jsem fotky takových psů a ten kožich byl opravdu otřesný. Pokud jde o stříhání a mytí v salonu, kompletně vás to výjde na 750 Kč, ale větší průzkum jsem nedělala, jinde to může být i dražší. Chtěla bych se stříhání naučit sama doma, s přítelem to nějak zmáknem, ale určitě si nechám poradit nejdříve od svých známých, kteří pomeraniny chovají a využijeme i služeb psího salonu jednou za čas.


Pokud jde o povahu našeho pomeraniana, překvapilo mě, jak je klidný. Naše čivava se snadno lekne, uteče, je sice nebojácná, ale cizích se bojí a hlavně nemá ráda hluk nebo například, když něco spadne na zem, prostě se lekne. Ale s naším pomeranianem to ani nehne, je v pohodě. V autě taky jezdí rád, po autě nelítá, nekňučí, nedrápe, což se o naší čivavě říct nedá. Od malička jsem ji vozila v autě, ale každý pes je jiný, bohužel chce sedět na klíně a vije, drápe co jí příjde pod packy a tak musí být v tašce, ale i tak je potřeba ji držet, aby se nedrala ven. Společné venčení skvěle zvládají a doma jsou s náma oba dva na gauči, včetně kocoura. Nakonec je to super smečka.


V příštím článku se zase rozepíšu, mrkneme se na nějaké důležité informace kolem chovu, vzrůstu a tak dále. Přeji vám krásný zbytek dne a hlavně zdravíčko! Vaše E.

 • Share:

You Might Also Like

9 komentárov

 1. Krasny článek. Bohužel, toto plemeno si mohou dovolit jenom bohati, to my s přítelem si nebudeme moci nikdy dovolit. K tobe, k tak noblesnimu člověku se neskutecne hodi. Jsi jako “von”

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Závistivá krávo....

   Vymazat
  2. Pokud nemáš penízky bokem na takového psa, zkus adopci, určitě tam najdeš toho svého. My jsme také adoptovali, teď jsme se ujali pomíka (já jsem nyní již 4. majitel a ten pes má chudák dost za sebou) a opravdu je nejlepší pejska spíš zachránit.

   Vymazat
 2. Pejsek je krásný! Ten kukuč! :D

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě ses ho nezbavilo, když sis týdny stěžovala, jak ti pokálel všechny koberce?

  A neslysela jsem hloupější vymluvu pro koupi dospělého psa. Pokud nakupujes stene ze seriózní chovatelské stanice za plnou cenu, špice ti neprodá. O tomto chudakovi jsi vykladala, jak byl zavřeny v kotci a ve dvou letech nic neumí. Opravdu pohádce o psovi za desítky tisíc v kotci někdo věří?

  Proste nemáš peníze, hraješ si na to co nejsi a když se někdo zbavovala chudaka psa, skočila jsi po něm jako po flusu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že vím kdo jsi. Každopádně i tak ti odpovím.

   Evidentně tě trápí, že mám psa za desítky tisíc korun. Ano, mám, a co má být? Nám nejde o peníze. Pejsek byl zaplacen hotově a to konkrétně 25 000,- (když to musíš vědět). Toto byla částka za dospělého psa, který byl bohužel už u několika majitelů. Já jsem 4. majitel.

   Nebyl vychovaný, ani naučený na venčení, to byl také důvod toho, proč se ho předchozí majitelka zbavovala a pravdivě mi vše řekla. S tím jsem do toho šla. Koberce doma už nemáme, nemělo to smysl. Tím se eliminovalo jeho čůrání doma a teď máme zase jiné problémy. Už si zvyká a učí se chodit ven, venčení i zahradu si užívá. Máme super smečku a chodí všude spolu.

   Nevím o jaké pohádce mluvíš, ale obávám se, že jsi silně paranoidní a přesvědčuješ sama sebe o pravdě, kterou sis vytvořila ve své palici.

   Všechno co říkám může logicky potvrdit dokumentace psa, veterinář, který ho nyní léčil, jelikož byl zanedbaný a taky mám přeci kupní smlouvu a PP z chovatelské stanice.

   A pokud jde o mé peníze - přesně jak říkáš, já žádné nemám, tak se o ně nezajímej a najdi si nějakou slušnou práci milá zlatá.

   Někdo jako ty mi nebude kázat.

   Měj se krásně a pokud mi sem budeš opět psát něco takhle agresivního a zlého, tak ti to už nezveřejním, nezlob se.

   Vymazat

Děkuji za nový komentář!